2 Mayıs 2009 Cumartesi

DEĞİRMEN SANAT EVİ


Yalıkavak'ta restore edilen bir değirmen sanata ev sahipliği yapıyor. Değirmende Ayla Çıtak resim sergisi ile birlikte Ömer Civano Çakmakçı şiir kitaplarını imzalıyor. Bodrum Yalıkavak yolu üzerinde bulunan değirmenler restore edilerek sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Restore edilen değirmenlerde resimleri sergilenen Ayla Çıtak böyle bir ortamda olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, "Eserlerimi burada sergilemek beni mutlu etti" dedi. Sergi ile birlikte şiir kitaplarını imzalayan yazar Ömer Civano Çakmakçı ise değerli bir ressam ile birlikte aynı etkinlikte yer almaktan mutlu olduğunu söyleyerek, "Bu güzel ortamda sanatseverler ile birlikte olmaktan çok mutluyum" dedi. Değirmenlerde düzenlenen etkinliğe çok sayıda sanatsever katılırken, sergiyi gezen davetlilerin de oldukça keyifli olduğu gözlendi.
Eklenme Tarihi: 20/08/2007

Kaynak:Kent Haber
Yaziciya Gönder
Haber Videosu

Yorumlar
şiir
uzaklarda, gurbette olduğuma mı üzülsem yoksa babamın sergisine iştirak edemediğime mi kuş olup uçamadığıma mı yansam yoksa kanadı kırık halkımın haline mi aşıp dağları varamadığıma mı kahrolsam yoksa dağlara çıkıp isyan edemeyişime mi
Devran - 29/08/2007
resim
büyük üstad ve dünyalar güzeli annemin bu sergisinde yanında olamamktan dolayı üzgünüz!ama açmış olduğu bu anlamlı serginin diğer sergiler gibi değerli ve başarılı olduğu kanısındayım!başarılarının devamını diler tebrik ederim!sanatçı annenin sanatçı oğlundan sevgi ve saygılar!
sacit - 27/08/2007Resim ve şiir yel değirmeninde buluştu
23 Ağustos 2007 Perşembe 10:34:48

Bodrum’un Yalıkavak beldesinde restore edilen tarihi yel değirmeni resim ve şiir sergisine ev sahipliği yaptı. Değirmen Sanat Galerisi olarak hizmete giren 670 m. rakımlı Kartal tepesinde 220 yıllık tarihi yel değirmeni restore edilerek sanat galerisine dönüştürüldü. Açılışı yapılan Değirmen Sanat Galerisi’nin eski taş duvarlarındaki şiir ve resimleri gören sanatseverler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Yunanistan manzaralı değirmendeki sergiyi ilk gün 2500 kişi gezdi.

--------------------------------------------------------------------------------


Yunan adalarından da rahatlıkla görülüyor:

Avukat ve sanat danışmanı Muammer Mehmet Kaya Yalıkavak beldesindeki Kartal tepesinde bulunan altı yel değirmeninden kendisine ait olan arsada bulunan 220 yıllık tarihi taş değirmeni restore ederek, Değirmen Sanat Galerisi’ne dönüştürdü. Bodrum- Yalıkavak yolu üzerinde ve yarımadanın en yüksek tepelerinden 670 m. Rakımlı tepede hizmete açılan sanat galerisi bulunduğu tepenin 360 derece panoramik manzarası ve Yalıkavak’ın eşsiz günbatımı ile sanatseverleri hayran bıraktı. Sanatseverler resim, şiir ve eşsiz günbatımı manzarasını, güneşin kızıllığını aynı anda izleme fırsatı buldu.

Yunanistan’ın İstanköy (Kos) , Kilimli (Kalimnos) ve Leros adaları ile Gökova ve Datça’dan rahatlıkla görülebilen Ege manzaralı tarihi taş yel değirmeninde ilk sergiyi Ankara’da sanat yaşamını sürdüren ressam Ayla Çıtak ile Ankara Ulucanlar Göz Hastanesi Başhekimi Op.Dr. ve şair Ömer Civano Çakmakcı açtı. Çıtak’ın yağlıboya ve suluboya 45 eseri ile Çakmakcı’nın 35 adet büyütülen şiirleri değirmenin taş duvarlarına asıldı.

Anadolu’nun şiirleri resimle bezendi:

Sergi’nin açılışını Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, Hakim Şerafettin Şanver, avukat Muammer Mehmet Kaya sanatçılarla birlikte yaptı. Çıtak’ın son üç yılda gezdiği Anadolu’nun 45 noktasından yörenin kültürünü ve yaşamını anlatan resimlerini tanıttığı sergide Çakmakcı’da değirmen içerisinde sanatseverlere yazdığı son şiir kitabı “Şiirimin Yarası”ndan eserler okudu.

Ressam Çıtak “Şiir ile resmin aynı anda bir mekanda buluşması, Bodrum’da bir ilkinde gündeme gelmesini sağladı. Anadolu’nun kültür ve insan güzelliğini yaşatan resimler , Çakmakcı’nın yine insanı ve doğayı anlatan şiirleri ile bezendi. Tarihi yel değirmeninde iki sanatı buluşturup tatil için Bodrum’ a gelen sanatseverlere Anadolu’nun farklı noktalarında belki de bugüne kadar gizli kalmış ve görülmemiş tüm güzelliklerini bir arada sunmak istedik” dedi.

1 Eylül tarihine kadar açık kalacak sergiyi ilk gün 2500 sanatsever ziyaret etti.


Toplum - Yaşam Kaynak : BHA Yazar : Bodrum BHA

Hiç yorum yok: